Egyre többen keresik a hajtogatható képernyőt
2019 egyik legnagyobb dobását mobil-fronton egyértelműen a hajtogatható kijelzővel ellátott okostelefonok jelentették. A sort Kína nyitotta, a legnagyobbat pedig talán a Samsung dobbantotta flexibilis csúcsmobilájával, A Galaxy Fold-dal.
De nemrégiben debütált a Huawei hajtogatható készüléke, a Mate X is, mely egyelőre csak Kínában kapható, de máris jobban teljesít vetélytársainál. Ez pedig úgy tűnik, csak a kezdet.
Ha így haladunk, pá év múlva több, talán olcsóbban elérhető, hajtogatható kijelzős készülékre is számíthatunk majd az okostelefonok piacán.
A hajtogatható kijelző megosztotta a kritikusokat
Habár az összehajtható okostelefonok csak idén robbantak be a köztudatba, egyáltalán nem új elképzelésről beszélünk. A Samsung 2011-ben mutatta be először a flexibilis képernyő prototípusát, azonban egészen 2019-ig kellett várnunk arra, hogy piacra kerüljön az új csúcskészülék, ami a Galaxy Fold nevet kapta. A telefon fogadtatása azonban nem sikerült teljesen felhőtlenre.
Az új technológia megosztotta a kritikusokat. A legtöbbek úgy vélekedtek, hogy „minden csoda három napig tart”, és a hajtogatható kijelzőknek nagyobb a füstje, mint a lángja. Egyelőre azonban úgy tűnik, nem csak egy pár hónap alatt elillanó trendről beszélhetünk.
A hírek szerint ugyanis a flexibilis telefonokat gyártó cégek sikeresen zárták az évet, éppen ezért el is kezdtek dolgozni a technológia lehetséges továbbfejlesztésén.
Sokan tartottak attól is, hogy a hajtogatható kijelzők kevésbé bírják a gyűrődést, és rendkívül sérülékennyé teszik a telefonokat. Nos, arra, hogy ez nem igaz, egyelőre nem tudunk komoly bizonyítékot felmutatni, hiszen alig pár hónapja annak, hogy az első flexibilis kijelzővel rendelkező mobil megjelent a piacon.
Egyre nagyobb az érdeklődés
A legfrissebb felmérések szerint a jelenleg már aboltok polcain lévő, hajlítható képernyős okostelefonok magas áruk ellenére is jól teljesítenek.
A Huawei első flexibilis mobilja például alig került még a piacra, de már nem kevesebb, mint 500 millió dolláros hasznot hajtott a cégnek. Mindezt úgy, hogy a készülék jelenleg még csak Kínában kapható, és nem tudni pontosan, mikortól lesz elérhető az ország határain kívül is.
A Huawei-hez hasonlóan nem panaszkodhat a Samsung sem, hiszen a Galaxy Fold az eladásokat tekintve már 800 millió és egymilliárd közti profitot is termelhetett a koreai gyártónak. A nagy népszerűségre való tekintettel várhatóan ebben az évben folytatás is érkezik, méghozzá a Galaxy Bloom készülék formájában.
Erről azonban egyelőre nem tudunk túl sokat, mindössze annyit, hogy a kozmetikai cikkek megjelenését idéző külsejével egy főként hölgyek számára tervezett, flexibilis okostelefont várhatunk majd személyében.
A készülék előre láthatólag 4G-s és 5G-s kialakításban is elérhető lesz, és ez lehet a gyártó első olyan készüléke, mellyel 8K minőségű videófelvételek készítésére is alkalmas lesz.
Egyelőre kevesen engedhetik meg maguknak
Annak ellenére, hogy a hajtogatható kijelzővel gyártott telefonok relatíve népszerűek, sajnos áruk továbbra is töretlenül magas. A közeljövőben ez valószínűleg nem is változik, és közel félmillió forintot kell virítania annak, aki egy Galaxy Fold boldog tulajdonosa szeretne lenni.
A távolabbi jövőt illetően azonban a szakemberek kevésbé borúlátók.
Minél inkább beválik ugyanis a flexibilis képernyő, annál valószínűbben fektetnek majd pénzt a gyártók annak további fejlesztéseibe, és annál nagyobb valószínűséggel lesz olcsóbb évről évre a technológia.